ÖZBELSAN ÜRETİYOR, SİVAS KAZANIYOR
Sivas Belediyesi´nin yan kuruluşu Özbelsan her geçen büyüyor. Ürettiği projelerle Sivas´a değer katan ve son 2 yılda kâra geçen Özbelsan, 2017 yılında 932 bin 593 lira kurumlar vergisi ödeyerek rekor kırdı. Çalışmaları hakkında Gazete Şehir´e özel açıklamalarda bulunan Özbelsan Genel Müdürü Şaban Kaya; “Geçen yıl 163 milyon 597 bin lira ciro yaptık, 3 milyon 620 bin 895 lira da kâr elde ettik. Özbelsan üretiyor, Sivas kazanıyor” dedi.
Tarih: 9.7.2018 19:39:46/ 2578okunma / 0yorum

NACİ YILDIZ/ÖZEL HABER

ÖZBELSAN BİRÇOK ALANDA FAALİYET GÖSTERİYOR

1979 yılında Ankara merkezli Ekmeksan A.Ş. adı ile kurulan ve 1983 yılında yapılan tüzük değişikliği ile adını Özbelsan A.Ş., merkezini ise Sivas olarak değiştiren  şirket, Sivas için üretmeye devam ediyor. 27 milyon lira sermayesi ile ilimizin en büyük şirketlerinden birisi olan Özbelsan; inşaat, kentsel dönüşüm, unlu mamul, hazır beton, asfalt, kaldırım, peyzaj düzenlemeleri, ahşap ve kent mobilyaları, bims, parke, bordür vb. üretimi ile temizlik, itfaiye ve  belediye birimleri işçilik hizmeti gibi pek çok sektörde faaliyet gösteriyor.

/resimler/2018-7/9/1951162868469.jpg

“TRENDİMİZ 2017´DE YÜKSELEREK DEVAM ETTİ”

Kurumlarının çalışmaları hakkında gazetemize özel açıklamalarda bulunan Özbelsan Genel Müdürü Şaban Kaya, son 2 yıl içerisinde şirketi kâra geçirdiklerini söyledi. Genel Müdür Kaya, “2016 yılında Özbelsan´ı  kâr eden bir kurum haline getirdik. Özbelsan yıllardır zarar eden bir kurumdu. 2016 yılında 2 milyon  795 bin lira kâr ederek 429 bin 464 lira kurumlar vergisi ödedik. 2017 yılında da bu trendimiz yükselerek devam etti. Geçen yıl 163 milyon 597 bin lira ciro yaptık, 3 milyon 620 bin 895 lira da kâr elde ettik. 932 bin 593 lira devlete  kurumlar vergisi ödedik. Yıllardır yıldır kâr etmeyen Özbelsan´ı 2016 ve 2017´de kâr eden bir kuruluş haline getirmiş bulunmaktayız” dedi.

“REKOR KIRMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Şirketleri bünyesinde faaliyet gösteren Beton Santralinin kendilerinden önceki yönetim tarafından satışa çıkarıldığını anımsatan Kaya, “Batan bir Özbelsan, satılmaya yüz tutan bir Özbelsan vardı. Daha önceki yönetim Beton Santralini satışa çıkarmıştı ama şu anda Özbelsan´ın Beton Fabrikası iş yetiştiremez durumda. 2017 yılında 123 bin metreküp  beton dökerek rekor kırmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

/resimler/2018-7/9/1946074268667.jpg

“958 METREKÜP AHŞAP İMALATI YAPTIK”

Özbelsan kapsamında faaliyetlerini sürdüren Beton Yapı Elemanları Fabrikasının üretim kapasitesinin de arttığına dikkat çeken Genel Müdür Kaya, “Bordür, kilit taşı şeklinde toplamda 367 bin 599 baskı yaparak rekor kırdık. Yine ahşap ürünlerinde de iyi bir düzeye çıktık. Ahşap atölyesinde 958 metreküp ahşap imalatı yaptık. Kamelya, çardak gibi ürünleri ürettik” ifadelerini kullandı.

/resimler/2018-7/9/1946347394204.jpg

ÖZBELSAN, 2017´DE 6 MİLYON EKMEK ÜRETTİ

Sivas halkına temiz ve hijyenik şartlarda ekmek ve unlu mamulleri ulaştırmak amacıyla faaliyet gösteren Özbelsan Ekmek Fabrikası hakkında da bilgiler veren Kaya, “Saatte 3 bin 100 adet somun ekmek kapasiteli fırınımızda ekmeklerimiz, el değmeden, temiz, hijyenik bir ortamda üretilerek şehrimizin muhtelif yerlerinde bulunan satış büfelerinde satılmaktadır. Üstelik sadece somun ekmekle kalmayıp çok çeşitli unlu mamullerin üretimi de tesisimizde gerçekleştirilmektedir.  Ekmek fabrikamız ISO 9001:2008,OHSAS 18001:2007 Haccp (ISO 22.000:2005) Kalite Güvence Belgesi ve ISO 14001:2004 belgelerini alarak kalitesini tescillemiştir.  2017´de 5 milyon 113 bin ekmek ürettik. Kepek ekmek, köy ekmeği, çavdar ekmeği, tam buğday ekmeği ile birlikte fabrikamızda 6 milyon civarında ekmek üretildi” dedi. 

/resimler/2018-7/9/1947259270258.jpg

2 BİN 30 PERSONEL VAR

Şirketlerinde şu anda 2 bin 30 personelin bulunduğunu dile getiren Kaya, “Taşeron yasasından dolayı bunların bin 815´i belediye kadrosuna geçti. 215´i de şu an kendi bünyemizde devam ediyor. Personelimizin maaşlarıyla ilgili herhangi bir sıkıntımız yok” ifadelerini kullandı.

“SİVAS´IN YEREL TOKİ´SİNİ OLUŞTURDUK”

Özbelsan tarafından dar gelirli vatandaşlara yönelik olarak Ahmet Turan Gazi Mahallesi´ne kazandırılan 400 konut projesi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Kaya, “Sivas´ın yerel TOKİ´sini oluşturduk” değerlendirmesinde bulundu.

/resimler/2018-7/9/1947581302078.jpg

“SİVAS´TAKİ MÜTEAHHİTLERİ KALKINDIRIYORUZ”

Genel Müdür Kaya, şu şekilde konuştu: “Biz Özbelsan olarak Vefa Konutları yapıyoruz. Bu Sayın Belediye Başkanımız Sami Aydın´ın projesi idi. Sivas´ın yerel TOKİ´sini oluşturduk. Bu oluşturduğumuz sistemle 400 konut ürettik. Bu Vefa Konutlarını Ağustos ayı içerisinde teslim edeceğiz inşallah. 4 Eylül törenlerine gelen protokol ile birlikte de açılışını yapacağız. Biz burada TOKİ modelini hayata geçirirken Sivas´taki müteahhitleri de kalkındırıyoruz. Niye? Her şeyimizi Sivas´tan temin ediyoruz. Her türlü ihtiyaç malzemesini betonundan demirine, seramiğinden kalıbına Sivas´taki insanımıza iş çıkartmış oluyoruz. Para Sivas ekonomisine, Sivas esnafımıza yansıyor.”

/resimler/2018-7/9/1950180367369.jpg

BİRİMLER TEK MERKEZDE TOPLANACAK

Özbelsan´ın idari binasının şu an Şeyh Şamil Mahallesi´nde  olduğunu anımsatan Genel Müdür Kaya, Organize Sanayi Bölgesi´nde bulunan Beton Yapı Elemanları Fabrikasının olduğu yere kompleks bir bina yaptıklarını söyledi. Kaya; binanın tamamlanmasının ardından Özbelsan bünyesinde faaliyet gösteren tüm birimlerin bu bölgeye taşınacağını dile getirdi.

/resimler/2018-7/9/1948247865292.jpg

“PERSONELİMİZİN GENEL SAĞLIK DURUMLARI İZLENMEKTE”

Bir yandan üretim kapasitesini artırırken diğer yandan da iş sağlığına büyük önem verdiklerini kaydeden Kaya, “İş Sağlığı ve Güvenliliği (İSG) birimimiz ; İSG koordinatörümüzün başkanlığında tam  zamanlı görev yapan 1 işyeri hekimi, 3 iş güvenliği uzmanımızla  ve 1 iş güvenliği saha personelimizle daha güvenli ve sağlıklı bir çalışma hayatı için hizmet vermektedir. İş yeri hekimimizce işe giren personellerimizin sağlık raporları hazırlanmakta,  personelimizin periyodik sağlık taramaları yapılmakta, meslek hastalığı ve genel sağlık durumları izlenmektedir. Ayrıca  personelimize poliklinik hizmeti sunulmakta, koruyucu aşı programları ve bulaşıcı hastalıklara karşı bağışıklama çalışmaları yapılmaktadır. İş güvenliği uzmanlarımızca birimlerin kurul toplantıları yapılmakta, birimler için  risk analizi ve acil durum eylem planları hazırlanmaktadır. Çalışma ortamlarının denetimleri yapılarak aksayan noktalar rapor haline getirilerek gerekli düzeltmeler ve alınan önlemler takip edilmektedir. Personellerimizin iş sağlığı ve güvenliği eğitim çalışmaları da sürekli güncellenerek devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

 

 
Kaynak: Gazete Şehir

Anahtar Kelimeler: ÖZBELSAN ÜRETİYOR SİVAS KAZANIYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Dürbünle bakarken bulduğu kayıp koyunları, sahibine teslim etti
Dürbünle bakarken bulduğu kayıp koyunları, sahibine teslim etti
SİVAS´ta yaşayan çiftçi Kazım Ertümen (60) dürbünüyle çevreye bakarken dağlık alanda fark ettiği kayıp 14 koyunu, sahibine teslim etti.
HALKIN GÖZÜ TERAZİDİR
HALKIN GÖZÜ TERAZİDİR
Geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında konuşan AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz´ın 24 Haziran Seçimleri sonucundaki oy kaybını belediye ve teşkilatlara yüklemesi kamuoyunda ciddi tepkilere yol açtı. Bakan Yılmaz, o konuşmasında; “Biz mesajı aldık. Bu mesaj nedir? Değişim. Nerede? Teşkilatta değişim. Nerede? Belediye başkanlığında değişim. Nerede? Milletvekilliğinde değişim. Milletvekillerimizin yarıdan çoğu değişti. Demek ki önümüzdeki dönemde de yine değişime devam etmemiz lazım” ifadelerini kullandı. Konuya ilişkin Gazete Şehir´e özel değerlendirmelerde bulunan Belediye Başkanı Sami Aydın, “Siyasetçi kırk düşünüp bir konuşmalı. Ağızdan çıkana kadar söz sizin esirinizdir ama ağızdan çıktıktan sonra siz sözün esiri olursunuz. Bu bakımdan siyasetçilerin konuşmalarını planlarken bunu hesaba katması gerekir. Cümleleri, kelimeleri itinalı bir şekilde seçmesi gerekir. Aksi halde kullandığınız bazı talihsiz kelimeler toplumda farklı yansımalara vesile olur. Yine Sayın Bakanımızın güzel bir sözü vardır. Halkın gözü terazidir. Halk her şeyi en iyi şekilde değerlendirir” dedi. Sivas´a önemli yatırımlar yaptıklarını dile getiren Aydın, “Şehrin temel sorunlarının neredeyse tamamını bertaraf ettik. Artık Sivas´ta hava kirliliği, su kesintileri, altyapı sorunları konuşulmuyor. Sivas´ın kanalizasyonları çevreyi kirletmiyor. Sivas´ın çöpleri vahşi depolanmıyor, düzenli çöp depolama alanımız var. Sivas´ta kaldırımları, yolları Avrupa standartlarının üzerinde diyeceğimiz düzeye getirdik. Allah´a çok şükür kendimizden eminiz, yaptıklarımızdan eminiz. Biz halkımızı seviyoruz, biz ülkemizi seviyoruz” diye konuştu.
Yıldız Ailesinin Acı Günü
Yıldız Ailesinin Acı Günü
Sivas Mevlana Mahallesinde ikamet eden İsmet Yıldız, geçirdiği rahatsızlık sonucu hayatını kaybetti.
Sivas´ta şehitlik ziyareti
Sivas´ta şehitlik ziyareti
Sivas´ta, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla il protokolünce şehitlik ziyaretinde bulunuldu. Darbe girişiminde şehit olan 4´üncü Sınıf Emniyet Müdürü Münir Murat Ertekin´in (47) yakınları, mezar başında gözyaşı döktü.
Sivaslılar demokrasi nöbetinde buluştu
Sivaslılar demokrasi nöbetinde buluştu
FETÖ terör örgütünün 2 yıl önce düzenlediği darbe girişiminin 2´nci yılı nedeniyle tüm yurtta olduğu gibi Sivas´ta da geniş katılımlı programlar gerçekleştirildi.
52 suç dosyası bulunan gaspçı tutuklandı
52 suç dosyası bulunan gaspçı tutuklandı
SİVAS ile Yozgat´ta 2 kişinin parasını gasp ettiği öne sürülen ve 52 suçtan dosyası bulunan İ.Y., Kırıkkale´nin Balışeyh ilçesinde yakalanarak, Sivas´a getirildi. İ.Y., emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
Akademisyen, genç yaşta hayatını kaybetti
Akademisyen, genç yaşta hayatını kaybetti
Geçirdiği operasyon sırasında hayatını kaybeden Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Arzu Koçaslan Vurur (38) için dekanlık önünde tören düzenlendi. Akademisyenin genç yaşta hayatını kaybetmesi büyük üzüntüye neden oldu.
TÜDEMSAŞ, Sivas için büyük öneme sahip
TÜDEMSAŞ, Sivas için büyük öneme sahip
Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (URGE) projesinin üçüncü toplantısında konuşan TÜDEMSAŞ Genel Müdür Vekili Mehmet Başoğlu, “TÜDEMSAŞ her zaman kendini geliştiren, ülkemiz ve Sivas´ımız için büyük bir öneme sahip, köklü bir kuruluştur” dedi.
“Darbe heveslileri kahrolsun”
“Darbe heveslileri kahrolsun”
Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Yılmaz Karaca, “Allah, vatanımıza bir daha böyle bir acıyı yaşatmasın, topraklarımızda böylesine akıl almaz türde kanlı hain tuzaklara fırsat vermesin. Kahrolsun darbe heveslileri, yaşasın demokrasi ve özgürlükler” dedi.
Tehlikeli yolculuk!
Tehlikeli yolculuk!
Elektrikli motosikletin sürücüsü, çocuğunu kucağına alıp, eşini de aracın arka bölümüne oturtarak, tehlikeye aldırış etmeden yolculuk yaptı.
İki aile arasında kavga çıktı: 7 yaralı
İki aile arasında kavga çıktı: 7 yaralı
Aralarında husumet bulunan iki aile arasında çıkan kavgada 7 kişi yaralandı.
15 Temmuz´u Şehitler Meydanı´nda işlediler
15 Temmuz´u Şehitler Meydanı´nda işlediler
Kuran kursu öğrencileri, darbe girişiminin ikinci yıl dönümünde 15 Temmuz Şehitler Meydanı´nda şehitlerimiz için dua edip yazdıkları şiirleri okudu.
Ankara´da Sivas rüzgarı esecek
Ankara´da Sivas rüzgarı esecek
Ankara Sivaslı Dernekler Federasyonu (ASİDEF) tarafından bu yıl 4´üncüsü gerçekleştirilecek “Başkent´te Sivas Günleri” etkinliği öncesi istişare toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan ASİDEF Genel Başkanı Muammer Timurkaynak, “Bu yıl 13-16 Eylül tarihleri arasında 4´üncüsünü yapacağımız ‘Başkent´te Sivas Günleri´ etkinliğimizin Sivas´ımızın ve ülkemizin dünyaya tanıtımına katkı sağlamasını temenni ediyorum” dedi.
TIR ile otomobil çarpıştı: 6 yaralı
TIR ile otomobil çarpıştı: 6 yaralı
SİVAS´ta, otomobil ile TIR´ın çarpıştığı kazada 6 kişi yaralandı.
Sivas´ta TIR alt geçitte sıkıştı
Sivas´ta TIR alt geçitte sıkıştı
SİVAS´ta alt geçide sıkışan hurda yüklü TIR, alt geçide hasar verdi. TIR ayrıca bir süre trafiğin aksamasına neden oldu.
Sivas´ta TIR alt geçitte sıkıştı
Sivas´ta TIR alt geçitte sıkıştı
SİVAS´ta alt geçide sıkışan hurda yüklü TIR, alt geçide hasar verdi. TIR ayrıca bir süre trafiğin aksamasına neden oldu.
Oran´dan Sivas´a 5 Milyonluk Yatırım
Oran´dan Sivas´a 5 Milyonluk Yatırım
Orta Anadolu Kalkınma Ajansı´ndan Sivas´a 5 Milyonluk yatırım.
TSO, YÜKSEK İSTİŞARE KURULU OLUŞTURDU
TSO, YÜKSEK İSTİŞARE KURULU OLUŞTURDU
Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, güçlü bir Oda Meclisi´nden sonra güçlü bir İstişare Kurulu oluşturduklarını açıkladı. Eken, alanlarında güçlü ve başarılı olan 22 kişilik Kurulun, Sivas´ın gelecek vizyonuna rehberlik edeceklerini kaydetti.
“UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ”
“UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ”
15 Temmuz Gaziler Platformu Başkanı ve Sivas Ulaş Dernekler Federasyonu (SUDEF) Başkanı Erol Bulut, Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Naci Yıldız´ı ziyaret etti. 15 Temmuz 2016´da Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen hain darbe kalkışmasına ilişkin “Unutmayacağız, unutturmayacağız” değerlendirmesine bulunan hemşehrimiz Bulut, platform olarak 15 Temmuz´un yıl dönümünde yapacakları etkinliklere ilişkin bilgiler verdi. 15 Temmuz gecesi vatanı için canını feda eden şehitlerimizin mezarlarında Kur´an-ı Kerim okuyacaklarını ifade eden Bulut, “15 Temmuz´da göğsümüzdeki imandan başka hiçbir şeyimiz yoktu. Allah korkuyu hepimizden almıştı. Allah şahit şehitlik arzusuyla yanmıştı gönüller. Şunu söylemek istiyorum vatandaşlarımıza. Şehitlere hiç üzülmeyin. Benim bir oğlum, bir kızım var. Birimiz şehit olsak ben sevinirim. Niye? Şehitlerin 70 kişiye şefaati var. O gün ölse idim şehit olacaktım. İnşallah şehit oluruz” dedi.
SİVAS MUTFAĞI DÜNYAYA AÇILACAK
SİVAS MUTFAĞI DÜNYAYA AÇILACAK
Türk mutfağını tanıtmak ve yaşatmak, turizmi canlandırmak, yerli ve yabancı turistleri restoran ve lokantalarda en iyi şekilde ağırlamak amacıyla kurulan Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği´nin (TÜRES) Sivas Şube Başkanı İshak Kaan Usta, ilimizin mutfağını dünyaya açmak için önemli bir adım attı. Sivas´ın gastronomi kenti olması, yöresel yemeklerinin gelecek kuşaklara aktarılarak yayılması noktasında Toptancılar Sitesi´nde “Kirli Ahmet” olarak bilinen Köfteci Ahmet Usta´nın restoranının içerisinde TÜRES Şube Başkanı Usta´nın girişimleri ile “Yenilebilir Sivas Tarihi” mutfağı oluşturuldu. “Yenilebilir Sivas Tarihi” mutfağının kapılarını Gazete Şehir´e açan TÜRES Şube Başkanı Usta, “Her yerde Sivas´ın reklamını yapmayı istiyoruz. O büyük lüks restoranlarda Sivas yemeklerinin çıkmasını arzuluyoruz. Buranın bir Antep, bir Bolu Mengen olmasını istiyoruz. Gençlerimizin burada yetişmesini istiyoruz. Bu mesleği bir sanat olarak görüp ilerlemelerini istiyoruz. Hayalimiz bu” dedi.
Belediye´den çifte bayram müjdesi
Belediye´den çifte bayram müjdesi
Sivas Belediyesi dar gelirli vatandaşlar için yaptığı Vefa Konutlarını bayramdan önce teslim ederek daire sahiplerine çifte bayram yaşatmayı planlıyor.
 Esnaf teşkilatına uyuşturucuyla  mücadele anlatıldı
Esnaf teşkilatına uyuşturucuyla mücadele anlatıldı
Oda başkanları ve yönetim kurulu üyeleri uyuşturucu konusunda bilgilendirildi.
Freni boşalan kamyonet, 100 metrelik yamaçtan aşağı indi: 17 yaralı
Freni boşalan kamyonet, 100 metrelik yamaçtan aşağı indi: 17 yaralı
SİVAS´ın Gemerek ilçesinde, tarım işçilerini taşıyan kamyonet, freninin boşalması nedeniyle yaklaşık 100 metrelik yamaçtan aşağıya indi. Kazada kamyonet içerisinde bulunan 17 kişi yaralandı.
Şahin avcılarına 36 bin 983 lira ceza
Şahin avcılarına 36 bin 983 lira ceza
SİVAS, (DHA)- SİVAS´ta şahin avlayan, 1´i yabancı uyruklu 2 kişiye toplamda 36 bin 983 lira para cezası kesildi.
Sivas´ta iki otomobil çarpıştı: 5 ölü, 3 yaralı
Sivas´ta iki otomobil çarpıştı: 5 ölü, 3 yaralı
SİVAS´ın İmranlı ilçesinde, iki otomobil kafa kafaya çarpıştı. Çarpmanın etkisiyle araçlardan biri alev alırken, kazada 5 kişi öldü, 3 kişi de yaralandı.
Nalbant ailesinin acı günü
Nalbant ailesinin acı günü
Sivas Saadet Partisi (SP) İl Sekreteri Hüseyin Nalbant (60) tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Uzun yıllar SP´ye hizmet eden Nalbant´ın naaşı Ulu Camii´nde öğle namazına müteakiben kılınan cenaze namazının ardından Yukarı Tekke Mezarlığı´nda toprağa verildi.
Sokak satıcılarına göz açtırılmıyor
Sokak satıcılarına göz açtırılmıyor
İlimizde polis ekiplerince sokak satıcılarına yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda 13 şüpheli gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden 1´i çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
“Bu acı milletimizin acısıdır”
“Bu acı milletimizin acısıdır”
Sivas olaylarının 25´inci yıl dönümü nedeniyle gerçekleştirilen anma törenine katılan Vali Davut Gül, “Olayda hayatını kaybeden bütün hemşehrilerimize, bütün vatandaşlarımıza Allah´tan rahmet diliyorum. Ailelerinin başı sağ olsun. Bu acı onların acısı olduğu kadar Sivas´ın genelinin, milletimizin, devletimizin acısıdır” dedi.
“Kimsenin gücü yetmeyecek”
“Kimsenin gücü yetmeyecek”
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun CHP il başkanlarının şehit cenaze törenlerine alınmamasına ilişkin talimatına tepki gösteren CHP İl Başkanı Yılmaz Coşkun, “Örgütlerimiz tam kadro halinde şehitlerimizin huzurunda olacaktır. Hiç kimsenin bunu engellemeye gücü yetmeyecektir” dedi.
“İnanarak söylüyoruz”
“İnanarak söylüyoruz”
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve AK Parti Sivas milletvekilleri, İl Seçim Kurulu´ndan mazbatalarını aldı. Adliye çıkışı basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Yılmaz, “Sivas´ın yarınını bugünden daha iyi yapmak için çalışacağız. İnanarak söylüyoruz. Sivas´ın bugünü dünden daha iyidir. Sivas´ın yarınını da birlikte hep beraber çok güzel yapacağız” dedi.

DOLAR
4.6560
EURO
5.4274
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Gülün dikene katlanması onu güzel kokulu yaptı…

Mevlana
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi